22 січня 2015

Міжнародний центр перспективних досліджень (МЦПД) провів засідання круглого столу на тему "Що роз’єднує та що може об’єднати українців", приурочивши його до Дня соборності України.

Подія відбулася в межах представлення суспільству нового проекту МЦПД "Започаткування Національного діалогу в Україні".

Під час засідання були представлені окремі результати соціологічного опитування, проведеного у рамках проекту Фондом "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва".

У заході взяли участь Олена Захарова — керівник проекту "Започаткування Національного діалогу в Україні", директор Департаменту зовнішньої політики МЦПД, Ірина Бекешкіна — директор Фонду "Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва", Олександр Вишняк — завідувач відділу соціологічно-політичних процесів Інституту соціології НАУ.

Результати загальнонаціонального соцопитування показують, що насправді українське суспільство не настільки розколото, як це намагаються представити політичні сили, зацікавлені в такому роз’єднанні.

І якщо певні результати опитування були очікуваними (наприклад, полярна оцінка, залежно від регіону, таких подій, як створення ОУН та УПА та Помаранчева революція або лідерство Степана Бандери серед негативних персонажів на Донбасі), то деякі показники виявилися досить несподіваними. Серед них — зокрема, ті факти, що 90% респондентів Донбасу вважають українську культуру та мову близькою для себе, і не більше 37% жителів регіону згодні, щоб Донбас вийшов зі складу України.

Головними чинниками, що можуть роз’єднати українців, в усіх регіонах, були визнані корумпованість влади, дії олігархів, маніпуляція інформацією через ЗМІ, розділення українців методом політичної агітації.

Найбільшу ефективність для примирення українців мали б, на думку населення більшості регіонів, такі дії: перемога у війні, реальна боротьба з корупцією, покращення соціально-економічного стану в країні.

Показовими є і ті факти, що 57% населення вважає актуальним проведення державної політики з примирення українців, причому більшість населення нічого не знає про існування програм, спрямованих на об’єднання України (56%). 

Проект реалізується за фінансової підтримки програми "MATRA" — програми трансформації суспільства Міністерства закордонних справ Нідерландів.