МГО "Основи свободи": Україна сьогодні: в пошуках порозуміння у суспільстві

До 2014 року в Україні існувала єдина локальна ініціатива, спрямована на загоєння історичного минулого, примирення та порозуміння через діалоги ‒ як на особистісному рівні, так і на рівні місцевих громад у контексті Східної Європи. Це програма "Україна активна: загоєння минулого", яка провадиться Міжнародною громадською організацією "Основи свободи", представленою в Україні. 

У рамках цієї програми у період з 2010 по 2013 роки було проведено низку інформаційно-освітніх програм, діалогів, семінарів та конференцій, спрямованих на пошук примирення у сприйнятті неоднозначного історичного минулого. До діалогів залучалися представники громадськості, які мали різний погляд на ті чи інші історичні події.

У відповідь на ситуацію, що склалась в українському суспільстві у зв’язку із подіями на Майдані, "Основи свободи" у грудні 2013 року розпочали цикл діалогів з пошуку порозуміння серед українців під загальною темою "Україна сьогодні: в пошуках порозуміння у суспільстві". До участі у таких діалогах, які пройшли у Києві, Сімферополі, Харкові, Донецьку, Львові, запрошувалися представники громадськості, які мають різне бачення революційних подій, що відбувалися в Україні, зокрема у Києві на Майдані Незалежності.

Восени 2014 року в межах програми "Україна активна: загоєння минулого" відбувся цикл тренінгів для підготовки мережі фасилітаторів діалогів, які допомагають у пошуку порозуміння на місцевому рівні. Навчальний курс було розроблено та проведено спільно з експертами Центру ненасильницької комунікації. На початок 2015 року мережа фасилітаторів діалогів налічує 20 професійних фасилітаторів.

На сьогодні діяльність організації "Основи свободи" і зокрема програми "Україна активна: загоєння минулого" спрямована на розвиток мережі фасилітаторів діалогів в Україні, проведення діалогів в українських громадах, а також розвиток ініціатив із пошуку способів загоєння минулого.