Розв’язання українських прикордонних конфліктів та стратегії їхнього попередження

Проект реалізується Центром Близькосхідних досліджень (Україна) за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні у рамках Conflict Pool Program.

Термін реалізації проекту: вересень 2014 року — березень 2015 року.

Метою проекту є розробка та впровадження довготермінових стратегій трансформації місцевих конфліктів у прикордонних регіонах України у процес примирення за участю місцевих активістів, журналістів та представників влади.

Проект планується реалізувати в усіх проблемних прикордонних регіонах України: на Донбасі (Луганська та Донецька області); в Херсонській області, яка межує з Кримом і де розміщуються внутрішньо-переміщені особи з Криму та яка має водні кордони; в усіх регіонах, що межують із Придністров’ям, де існує латентний потенційний конфлікт, що може бути штучно активізований; у Волинській області, де існують історичні польсько-українські міжетнічні непорозуміння, які можуть бути також штучно активізовані.

Заходи проекту спрямовуватимуться як на конфлікти, що перебувають у стадії загострення, так і на довготривалі конфлікти та полягатимуть у розробці стратегій їхньої трансформації та попередження активізації.

У рамках проекту планується провести тренінг для 60 миротворців, які в подальшому поширюватимуть відповідні знання та навички, а також акумулюватимуть успішні історії трансформації локальних конфліктів, що надалі будуть представлені органам місцевої та центральної влади, ЗМІ та інституціям, що приймають рішення в ЄС.

У рамках проекту передбачається створення чотирьох ресурсних центрів (у Києві, Харкові, Одесі та Бережанах) для постійних тренінгів з питань миротворчості у майбутньому.

Проект реалізується у рамках Української миротворчої школи, до роботи якої окрім Центру Близькосхідних Досліджень долучені Фонд "Європа ХХІ", Інформаційний центр "Майдан Моніторинг" (Україна) та "Спілка 4 червня" (Польща).

У рамках Української миротворчої школи вже відбулися дві сесії: з 25 по 30 листопада 2014 року у Харкові та з 11 по 14 грудня 2014 року у Бережанах (Тернопільська область). Сесія у Харкові, до участі в якій були залучені експерти та громадські діячі, була спрямована на вивчення шляхів виникнення та подолання конфліктів, у той час як сесія у Бережанах, до участі в якій були залучені журналісти, була націлена на особливості висвітлення подій у конфліктних ситуаціях.