ПАТРІР: Кримський політичний діалог (2009–2014)

Проголошення незалежності Косово у лютому 2008 році, а також визнання Російською Федерацією незалежності Південної Осетії та Абхазії негативно вплинули на регіональну безпеку та стабільність у Чорноморському регіоні, зокрема у контексті кримського питання. У зв’язку з цим Тренінговий та дослідницький інститут з питань миротворчості Румунії (ПАТРІР) ініціював Кримський посередницький проект. Даний проект реалізовувався Центром близькосхідних досліджень (м.Київ), в той час як ПАТРІР надавав експертну підтримку з питань фасилітації та миротворчості. Проект тривав з червня по жовтень 2009 року та здійснювався за фінансової підтримки Посольства Великої Британії в Україні.

Продовженням цього проекту став "Кримський політичний діалог", який здійснювався ПАТРІР за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Фінляндії. Реалізація проекту тривала з кінця 2009 року.

Метою проекту було запобігання насильницькій ескалації невирішених конфліктних ситуацій, пов’язаних із Кримом. Бажаним результатом імплементації проекту називалося впровадження відповідними інституціями нової, якісно опрацьованої політики щодо вирішення та попередження конфліктних ситуацій у Криму. Така політика повинна була ґрунтуватися виключно на багатосторонньому діалозі та мала бути підтверджена фактичними даними відповідних досліджень.

Концепція проекту містила три компоненти:

  • регулярний обмін експертними думками, спільний стратегічний аналіз та прогноз щодо конфліктних факторів на українському та міжнародному рівнях;
  • проведення емпіричних досліджень за темами, визначеними учасниками цих обговорень згідно їх результатів;
  • практичні дії щодо просування спільних рекомендацій учасників проекту на політичному рівні — у Криму, Києві та обласних центрах.

У рамках проекту підтримувалися тематичні обговорення щодо мовної політики, земельної політики та політики ідентичності, а також можливість вивчення досвіду політичної роботи із подібними проблемами в інших регіонах Європи.

За час реалізації проекту було проведено 8 експертних обговорень — у Брюсселі, Гельсінкі, Ялті, Форосі, Стамбулі за участю 50 експертів із Криму, Києва, Москви, Брюсселя, Гааги, Анкари, Латвії, Фінляндії та Хорватії. Також у рамках проекту було організовано навчальні поїздки кримських і київських експертів до Латвії та Фінляндії з метою ознайомлення їх із досвідом впровадження багатомовної освіти та політичних інструментів захисту ідентичності таких автономій, як аландська та саамська у Фінляндії.

Учасники проекту розробили рекомендації у сферах земельної та мовної політик, спрямовані на сталий розвиток та запобігання конфліктів у Криму. У сфері земельної політики — рекомендаційні поправки до проекту Закону України "Про ринок землі", які враховували специфіку кримського регіону. У галузі мовної політики — проект працював над розробленням концепції багатомовної освіти в Криму під робочою назвою "Кримська школа". Причому останній напрямок здійснювався за активної підтримки Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України та за участі Міністерства освіти і науки, молоді та спорту Автономної Республіки Крим.

У зв’язку з анексією Криму реалізувати напрацювання, здійсненні у рамках проекту, не вдалося.