Донбаський діалог

Проект "Донбаський діалог" націлений на вирішення кола проблем, пов'язаних із встановленням та стабілізацією мирного процесу на Донбасі.

Донбаський діалог активний в мережі з жовтня 2013 року. Спочатку у формі мережевої активності Миколи Борисова – засновника мережі НУО "Українська Група Медіації", що існує з 1994 року, а згодом через презентацію проекту на кількох міжнародних конференціях і через групу "Донбаський діалог" у Фейсбуці.

Проект здійснює аналітичну діяльність у віртуальних мережах і практичну – у реальних. Протягом півроку надавалася консультаційна підтримка Донецькій облдержадміністрації, створювався майданчик для діалогового процесу поруч із зоною військового конфлікту (м.Святогірськ), розроблялася методологія краудсорсінгової програми для загальнонаціонального діалогу. Весь цей час співробітники проекту знаходилися у зоні конфлікту і мали можливість для безпосереднього спостереження та оцінки ситуації як в Донецьку і Луганську, так і в зоні АТО загалом.

Учасники проекту здійснювали моніторинг перебігу конфлікту в Україні з жовтня 2013 року, коли тільки виникла напруженість щодо проведення Вільнюського саміту. У цих рамках були підготовлені рекомендації членам парламенту і керівництву країни, в яких йшлося про можливі наслідки та різні варіанти розвитку ситуації. Протягом усього часу розвитку конфлікту і до теперішнього моменту була підготовлена низка документів з аналізом і рекомендаціями щодо подолання протистояння.

На жаль, не вдалося переламати тенденцію до сповзання у смертельний конфлікт, зокрема через превалювання політичної кон'юнктури в рішеннях органів влади в країні.

У даний час об'єктивний паритет, про який учасники проекту говорили ще у березні 2014 року, змушує сторони конфлікту вибудовувати мирний процес. Таким чином, кількість жертв та економічних втрат можна і необхідно зменшувати через діалог, який враховуватиме інтереси сторін конфлікту. Альтернатива – війна на знищення державності в Україні. І ця загроза не зникає.

Миротворчість, як комплексна робота з соціальними конфліктами, набагато складніша будь-якої війни. Донбаський діалог закладає підвалини національної високотехнологічної інфраструктури світу.

Як мережевий проект Донбаський діалог дозволяє включати в роботу експертів і експертні співтовариства без територіальних і національних обмежень.

Головні цілі проекту:

- створення і підтримка процесу продуктивної взаємодії і відновлення життєдіяльності в територіальних громадах регіону;

- створення умов і технічних можливостей для вільного суспільного діалогу між жителями звільнених районів і міст з одного боку, населенням, що знаходяться на територіях в умовах воєнних дій та окупації з іншого, а також тимчасово переміщених осіб і всіх інших жителів України;

- розвиток на підставі проміжних результатів проекту регіонального центру як майданчика, на якому розробляються і впроваджуються практики запобігання та управління конфліктами.

В якості основного драйвера в проекті використовується краудсорсінг – широка дискусія представників громад, суспільства у цілому і влади з найбільш актуальних і злободенних питань. Для цієї мети використовуються соціальні інтернет-мережі, але основний акцент зроблено на запуск спеціальної, призначеної для цього інтернет-платформи. Створення та розробка такої платформи є одним із пріоритетів проекту. З цією метою була запущена краудфандінгова кампанія на BIGGGGIDEA.